מי אנחנו?

המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית של אגודת עמי והקריה האקדמית אונו הוקם כדי לתת מענה מקצועי ומקיף לצורך בהנגשה לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. אנו מאמינים כי הזכות לנגישות בכל תחומי החיים הינה זכות בסיסית גם של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. הנגשת המידע והסביבה לאנשים אלה מסייעת להשתתפותם בחברה, וליכולתם להפיק וליהנות משירותי הקהילה הסובבת אותם. בכך, תורמת הנגשת המידע והסביבה להעצמתם, לעצמאותם ולשיפור איכות חייהם.

המונח "מוגבלות קוגניטיבית" מתייחס למגוון אוכלוסיות (אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אנשים עם אוטיזם, אנשים עם פגיעות מוח, דמנציה, לקויות למידה, אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית), אשר המשותף להן הוא הפגיעה ביכולות לבצע תהליכים המערבים חשיבה (קושי בהבנת הוראות, בזיכרון, בהפשטה, בהסמלה, בתהליכים המערבים יכולת כמותית, בקריאה וכתיבה). קשיים אלה משפיעים על יכולתם של האנשים הללו לתפקד באופן עצמאי בחיי היומיום.

המטרה המרכזית של חוק שיוון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח (1998) היא לעגן את זכותם של אנשים עם מוגבלות להשתתפות שוויונית ומלאה בחברה. לאחר כינון החוק, תוקנו מספר תקנות בתחום הנגישות, וביניהן תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות), 2013.

התקנות הללו עוסקות ביצירת תשתית חברתית, תודעתית, פיזית ואנושית, שתאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתתף בקהילה בצורה מיטבית. לאור זאת, גוברת בשנים האחרונות ההכרה בצורך בנגישות לאנשים עם מוגבלות, ובכלל זאת בצורך לפתח וליישם הנגשה קוגניטיבית.

 

צוות המכון להנגשה קוגניטיבית

פרופ' שירה ילון-חיימוביץ​

ראשת המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית
ראשת המכון, מורשית נגישות השירות מדור המדבר וממובילי תחום ההנגשה הקוגניטיבית בארץ ובעולם. דור המדבר של השתלמות בהנגשה קוגניטיבית של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. מרפאה בעיסוק, ראשת המרכז לאקדמיה שוויונית ודיקנית הסטודנטים בקריה האקדמית אונו.
רוצים להכיר את שירה, לחצו כאן
לשליחת אימייל לחץ כאן

אורנית אבידן-זיו

מנהלת המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית
מנהלת המכון - מורשית נגישות השירות, מרפאה בעיסוק המתמחה בעבודה עם אנשים עם מוגבלות שכלית. דור המדבר של השתלמות בהנגשה קוגניטיבית של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. מדריכה מקצועית באגודת עמי, אגודה לטיפול באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.
רוצים להכיר את אורנית, לחצו כאן
לשליחת אימייל לחץ כאן

דר' מיכל טנא-רינדה

יועצת המכון בנושא נגישות לאנשים עם מוגבלות נפשית ועיצוב סביבה עבור אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית ונפשית
מורשית נגישות השירות מדור המדבר המתמחה בנגישות עבור אנשים עם מוגבלות נפשית, פישוט תהליך ועיצוב סביבה נגישה. דור המדבר של השתלמות בהנגשה קוגניטיבית של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חלק מסגל המרצים הקבועים של הקריה האקדמית אונו.
רוצים להכיר את מיכל, לחצו כאן
לשליחת אימייל לחץ כאן

זיו שמש

יועצת הנגשה לשונית וקוגניטיבית, חלק מצוות הפישוט הקולי של המכון
יועצת הנגשה לשונית וקוגניטיבית, חלק מצוות הפישוט הקולי של המכון. פסיכולוגית בעלת תואר מוסמך בנוירו-פסיכולוגיה שיקומית ותואר בוגר בפסיכולוגיה ובלשנות. בעבר חלק מסגל ההוראה במחלקה לספרויות זרות ובלשנות באוניברסיטת בן גוריון בנגב. בעלת ניסיון של כשמונה שנים בעבודה עם אנשים עם מוגבלות שכלית ונפגעי ראש. רקע מחקרי בתחום פגיעות הראש.
לשליחת אימייל לחץ כאן
מירי

מירי לוי

חלק מצוות ההנגשה והפישוט הלשוני במכון
חלק מצוות ההנגשה והפישוט הלשוני במכון. סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה רפואית ובוגרת תואר בפסיכולוגיה, בלשנות ומדעים קוגניטיביים.


לשליחת אימייל לחץ כאן
אנה סמאול

אנה סמואל

מובילת תחום פישוט גרפי ועיצוב
מובילת תחום פישוט גרפי ועיצוב. בוגרת לימודי תקשורת חזותית וגרפיקה ממוחשבת, בוגרת לימודי עיצוב אתרים ואפליקציות בשנקר, יועצת של מעוף (משרד הכלכלה) בתחום המיתוג והפרסום, בעלת סוכנות למיתוג ופרסום, מרצה לגרפיקה ממוחשבת במכללה הטכנולוגית בבאר שבע.

לשליחת אימייל לחץ כאן

מרים נהון

חלק מצוות הפישוט הקולי של המכון
חלק מצוות הפישוט הקולי של המכון, בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית ו-B.A. כללי מהאוניברסיטה העברית, קורס מתורגמנות של האיחוד האירופי, מתורגמנית חברת AIIC מאז 2000, מתורגמנית/מתרגמת מושבעת מוסמכת ע"י משרד החוץ הספרדי מאז 2003
לשליחת אימייל לחץ כאן

ג'יזל אבזון

חלק מצוות הפישוט הקולי של המכון
חלק מצוות הפישוט הקולי של המכון, בעלת תואר ראשון בגרמניסטיקה אוניברסיטת ליל (צרפת), בוגרת סטודיו למשחק ניסן נתיב , לימודי תואר שני בתאטרון אונ' ת"א (לא הושלם), חברת AIIC מ-1997, סגנית נשיאת AIIC 2015-2018


לשליחת אימייל לחץ כאן

צוות מוביל של אגודת עמי

מוריס כלפון

יו"ר אגודת עמי
איש ציבור ותיק ומוכר בבאר שבע לשעבר מנכ"ל האגף למינהל ומשאבי אנוש בהסתדרות, יו"ר ער"ן (עזרה ראשונה נפשית בטלפון), מילא תפקידים רבים בהתנדבות בבאר שבע ובארץ. פעילותו ותרומתו לעמותה נעשית בהתנדבות
לשליחת אימייל לחץ כאן

חיים גורפינקל

מנכ"ל אגודת עמי
יליד 1949, שירת בצה"ל והשתחרר בדרגת סא"ל. לאורך השנים מילא תפקידים רבים בדרגות ניהול בכירות ביניהם: מנהל כוח אדם בחברת פוספטים, מנכ"ל בי"ח פרטי, מנהל חברת כ"א ומנכ"ל עיריית ב"ש. עבד כיועץ לרשויות מקומיות. משנת 2004 מנכ"ל אגודת עמי.
לשליחת אימייל לחץ כאן

מרב בן-אבי

סמנכ"לית פיתוח מקצועי
ילידת 1972, בוגרת תואר ראשון בעבודה סוציאלית, תואר שני בקרימינולוגיה ותואר שני בניהול מלכ"רים. כולם מהאוניברסיטה העברית. פקידת סעד לחוק הסעד טיפול במפגר וחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. עבדה 12 שנה כעו"ס בלשכת רווחה בירושלים בתחום אנשים עם צרכים מיוחדים, שש שנים כמנהלת צוות. משנת 2009 משמשת כמנהלת מקצועית של העמותה.
לשליחת אימייל לחץ כאן

רמי דהן

סמנכ"ל מנהל וכוח אדם
יליד 1973, בוגר תואר ראשון במנהל ציבורי במכללת ספיר. החל לעבוד בעמותה בשנת 1999. תחילה כמדריך, שימש כרכז של מערך דיור "בית כהן" והתקדם לתפקיד מנהל מערך הדיור. משנת 2008 משמש כמנהל אדמיניסטרטיבי של העמותה
לשליחת אימייל לחץ כאן

אינה רוזנברג

מנהלת הכספים של אגודת עמי
ילידת 1975, מנהלת חשבונות וחשבת שכר בכירה, בוגרת קורס ייעוץ מס. בעלת ניסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום. בעבר, עבדה במשרד רואה חשבון. משנת 2012 משמשת כמנהלת כספים של אגודת עמי.
לשליחת אימייל לחץ כאן

שירית הלל

מנהלת משרד באגודת עמי
ילידת 1970, עובדת באגודת עמי החל מ2015 והחל משנת 2016 גם במכון הישראלי להנגשה קוגנטיבית.


לשליחת אימייל לחץ כאן
✉ יצירת קשר
close slider

אני רוצה שתחזרו אליי

אני רוצה ליצור אתכם קשר

אני רוצה שתחזרו אליי

אני רוצה ליצור אתכם קשר