מי מאיתנו לא ניסה פעם להתמודד עם חוזה שכירות סטנדרטי או עם טופס הזמנת כרטיס אשראי וגילה פתאום שאינו מבין דבר? התסכול המתלווה אל חוויה זו ממחיש את מצוקתנו בהעדר מידע נגיש וברור בעת הצורך. הסביבה בה אנו מתפקדים כוללת מרכיבים פיזיים ואנושיים כמו שילוט, ארגון החלל או החדר בו אנו נמצאים, הטופס אותו אנו נדרשים למלא והדרך בה הפקידה מסבירה לנו את השלבים בביצוע תהליך כלשהו. כל אלה הם חלק מהסביבה בה אנו מתפקדים.  בסביבה שאינה נגישה, רבים מאיתנו ובפרט אנשים עם מוגבלות מוצאים עצמם מתקשים לתפקד ומעבר לכך, עשויים להיות מתוסכלים.

המונח "מוגבלות קוגניטיבית" מתייחס למגוון אוכלוסיות (אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אנשים עם אוטיזם, אנשים עם פגיעות מוח, דמנציה, לקויות למידה, אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית), אשר המשותף להן הוא הפגיעה ביכולות לבצע תהליכים המערבים חשיבה (קושי בהבנת הוראות, בזיכרון, בהפשטה, בהסמלה, בתהליכים המערבים יכולת כמותית, בקריאה וכתיבה). קשיים אלה משפיעים על יכולתם של האנשים הללו לתפקד באופן עצמאי בחיי היומיום.

המטרה המרכזית של חוק שיוון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח (1998) היא לעגן את זכותם של אנשים עם מוגבלות להשתתפות שוויונית ומלאה בחברה. לאחר כינון החוק תוקנו מספר תקנות בתחום הנגישות ביניהן תקנות שיוון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות), 2013.

התקנות הללו עוסקות ביצירת תשתית חברתית, תודעתית, פיזית ואנושית שתאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתתף בקהילה בצורה מיטבית. לאור זאת, גוברת בשנים האחרונות ההכרה בצורך בנגישות לאנשים עם מוגבלות. אחד הנושאים המדוברים בהקשר של נגישות הוא הנגשת מידע לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית.

המכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית של אגודת עמי והקריה האקדמית אונו הוקם כדי לתת מענה מקצועי ומקיף לצורך בהנגשה לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. אנו מאמינים כי הזכות לנגישות לכל תחומי החיים הינה זכות בסיסית גם של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. הנגשת המידע והסביבה לאנשים אלה מסייעת להשתתפותם בחברה, וליכולתם להפיק וליהנות משירותי הקהילה הסובבת אותם. בכך תורמת הנגשת המידע והסביבה להעצמתם, לעצמאותם ולשיפור איכות חייהם.

צוות המכון כולל אנשי מקצוע מנוסים מתחומי עיסוק שונים (ריפוי בעיסוק, בלשנות, עיצוב גרפי, מחשוב) ומאפשר התייחסות רחבה ובינתחומית לסוגיות מגוונות בתחום ההנגשה הקוגניטיבית. המכון משלב מחקר אקדמי, פיתוח כלים וביצוע פרויקטים יישומיים בתחום ההנגשה הקוגניטיבית לצד מתן הדרכה וייעוץ ליחידים ולארגונים ציבוריים ופרטיים בתחומים הרלוונטיים.

עם לקוחותינו נמנים משרד הרווחה - האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, נגישות ישראל, אלווין ישראל, פיקוד העורף, ואחרים.